Son yıllarda sıklıkla iç mekan tasarımlarında gördüğümüz ve duyduğumuz, türkçe karşılığı bağ bozumu olan VİNTAGE stili, eski mobilya veya aksesuarların tekrar değerlendirilip kullanılması olarak tanımlanabilir.
Vintage dekorasyonun renkleri beyaz, pembe, pastel yeşil, mavi ve kahve tonlarıdır. Oldukça sık kullanılan renkler beyaz, pembe ve mavidir. Duvarlarda genelde açık renk hakimiyeti dikkat çeker. Vintage dekorasyon uygulaması yapmak için, aile büyüklerinden yardım istenebilir. Çünkü bu stilde eskinin dantelleri ve aksesuarları sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle son iki yıldır, geriye dönen dantelli yatak örtüleri ve sehpa örtüleri bu stilin vaz geçilmezidir.1920-50′ li yıllarda mobilyalarda sert hatların hakimiyeti vardır. Sivri ayaklı masalar, sivri köşeli koltuklar ve kalın dokulu kaplamalar o yılların en fazla tercih edilenleriydi. Bu gün, mobilya anlayışımızda ise daha yuvarlak hatlar ve rahatlık ön plandadır.
Özellikle mimarlar, vintage dekorasyon uygulaması yaparken, duvarlarda o dönemi yansıtan pembe, beyaz çiçekli duvar kağıtları kullanmaktadır. Bu duvar kağıtları üstüne dore ya da gümüş eskitme aynalar, ferforje şamdanlar sıklıkla kullanılan tarzdır.

Masalsı ve sakinlik dolu bir tasarım stili olan vintage ile yaşamınız huzur dolsun..