Kelime anlamı geçmişe dönüş olan retro, dekorasyonda, 1950 ve 1980 yılları arası başta olmak üzere, geçmiş zamanların belli bir dilimini yansıtır. Retro dekorasyon tarzı, yaşam alanın tamamında uygulanabileceği gibi mekanın sadece bir bölümünde de kullanılabilir. Böylelikle etkisi ve vurgusu daha da artırılabilir.
Retro dekorasyon denildiğinde, evin her bir köşesini nostaljik eşyalarla doldurmak akla gelmemelidir. Retro dekorasyonda hangi dönem uygulanacaksa, o dönemin popüler kültür figürleri, renkleri ve desenleri yaşam alanlarında kullanılarak mekanlara hareket kazandırılır.
Retro dekorasyon
Şık, renkli ve canlı bir tarz olan retro dekorasyon farklı dekorasyon öğelerinde farklı şekillerde kullanılabilir. Evinizde retro dekorasyon istiyorsanız, işte size bazı öneriler:
– Retro tarzı yansıtmanın en etkili yollarının başında retro mobilyalar gelir. Mekana canlı bir hava ve iddialı bir odak noktası sağlayan retro mobilyalar, en başta kanepelerde çok şık bir görünüm sağlar.
– Retro havayı mekanınıza aydınlatmalarla vermek istiyorsanız, ayaklı abajurlar ya da püsküllü lambalar en ideal tercih olacaktır. Ayrıca renkli avizeler de retro dekorasyon için vazgeçilmezdir.
Retro dekorasyon
Retro dekorasyon
– Dekorasyonunuzda kullandığınız renklerle retro dekorasyona göz kırpıyorsanız, bu daha kolay bir yoldur ve kullanabileceğiniz renklerin başında hardal sarısı, avokado yeşili ve indigo mavisi gelmektedir. Ayrıca mor ve pembe de retro dekorasyonun en güzel renklerindendir.
-Aksesuarlar kullanarak retro bir hava yaratmak istiyorsanız,kabarık tüylü halılar,kapı boncukları kullanabilir ve bunların yanında evinizde retro sehpalara yer açabilirsiniz.