Tarih boyunca birbirinden güzel tablolar , tarzları ne olursa olsun boş duvarlara renk kazandırmış , dekorasyonu hareketlendirmiş ve farklı bir etki yaratmışlardır. Duvar dekorasyonu adına yapılan çalışmalarda , birbirinden farklı tarzlarda ve yapıda dekoratif tablolar günümüzde hala en fazla tercih edilen parçalardan . Hayatın her alanında olduğu gibi , dekorasyon içinde yapılan seçimlerde dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar bulunuyor , hemen akıllara şu soru gelebilir , basit bir tablo seçeceğim , dekorasyona nasıl bir olumsuz etkisi olabilir ki !
Seçeceğiniz tablonun bulunduğu mekana etkisi oldukça yüksektir , yani olaya şu açıdan bakabilirsiniz , seçeceğiniz tabloda yer alan renkler , mekanın genel renklerinden basın , yani daha fazla dikkatleri üzerine toplayabilir. Bu durumda mekanda yer alan diğer eşyalar gölgede kalacaktır , buda dekorasyonun sönük kalmasına yol açacaktır. Gördüğünüz gibi ufak bir detayın bile büyük bir önemi var ,mesela duvar renginiz ile , seçeceğiniz tabloda yer alan renkler uyum sağlamaz ise , karışık ve göz yoran bir görünüm ortaya çıkar , ancak uyumlu renk tonlarında yapılan tablo seçimleri ile duvar dekorasyonunda bütünlük sağlanacaktır.
Diğer unsurlar arasında , dekorasyon tarzınıza uyum sağlayan bir tablo seçimidir , örnek olarak beğendiğiniz bir tablonun sizde yarattığı etki ile , dekorasyonunuz’da yaratacağı etki aynı olmayabilir. Yani duvarda yer vereceğiniz renkler , evin genel renk tonlarına uyum sağlayan , bütünlük kazandıran bir yapıda olmalıdır.

Dekorasyonda Tablo Seçimleri
Mekana hareket kazandırmak adına seçeceğiniz dekoratif tablolarda sıcak renklere yer verebilirsiniz , ancak bunu yaparken yukarıda bahsettiğimiz gibi diğer eşyaları sönük bırakmayacak şekilde olmalı , yani uyumlu bir sıcak renk seçilmelidir.
Eviniz için tablo seçerken , kesinlikle bulunacağı mekana uygun bir tarza sahip olmalıdır , sadece renk uyumları ile değil , tablonun içeriği , önemlidir. Mesela bir tablo beğendiniz , sevdiğiniz bir ressamın dünyaca ünlü bir tablosu olabilir , sizi alıp uzaklara götüren bir etkiye bile sahip olabilir , satın alıp hevesle duvarınıza astınız , ancak duvar ve evin genel tonlarına uyumlu renkler içermiyor ise , bu tam anlamıyla doğru bir tablo seçimi olmayacaktır.